شروع یک بازسازی موفق

​استدیو طراحی معماری ساوا

دپارتمان تخصصی طراحی ، بازسازی و نوسازی ساختمان در شیراز

​معالی آباد - مجتمع گاندی - پلاک 46

​فرآیند بازسازی ساختمان در شیراز و  در کلیه فضاهای مسکونی ، اداری و تجاری همیشه امری هیجان انگیز و البته مهم برای کاربران بوده است.
بناهایی که بیش از 25 سال عمر دارند به دلیل کارکرد زیاد قستمهای مختلف اعم از تاسیسات خشک و تر ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، سیستم آشپزخانه ، سرویس های بهداشتی ، نقشه های قدیمی و غیره احساس نیاز کاربران جهت بازسازی را مشهودتر میکند.​​​​​​​

1- اگر بخواهیم یک بازسازی اصولی و مقرون به صرفه داشته باشیم از کجا باید شروع کنیم؟

در فرآیند بازسازی ساختمان در شیراز  به ویژه بازسازی های کلی ، وجود گروهی متخصص و کار بلد جهت مشاوره و راهنمایی ضروری میباشد. متخصصین استدیو معماری ساوا در شیراز در این امر میتوانند راه کارهای اصولی و فنی را به شما ارائه دهند که میتوان تا حد زیادی از زمان و هزینه های اجرا کاست. به یاد داشته باشید که هیچ گاه بدون کمک و مشاوره متخصصین اقدام به بازسازی کلی نکنید چون در انتهای پروژه مشمول هزینه های گزاف خواهید شد.​​​​​​​

2- طراحی پیش از اجرا ، اصلی ترین چاشنی یک بازسازی موفق است.
​​​​​​​
بدون شک فرآیند طراحی پیش از اجرا اصلی ترین بخش روند اجرایی پروژه بازسازی شماست. طراحی پیش از اجرا میتواند تا حدی بسیار زیادی تعیین و تکلیف پروژه بازسازی شما را مشخص کند. از مهمترین عواملی که میتوان در این بخش اشاره کرد این است که میدانید هزینه ای که برای بازسازی ساختمان در نظر میگیرید در انتها قرار است به چه چیزی ختم شود و همچنین چنانچه شما پیش از اجرا در مورد طرح تان به نتیجه برسید تا بیش از 90 درصد میتوانید از هزینه های اجرایی پروژه را برآورد دقیق کنید که این امر از اهمیت بسیار بالایی در روند شروع یک بازسازی موفق برخوردار است. به یاد داشته باشید که تا زمان به نتیجه نرسیدن طرح های شما از قبیل طرح های دکوراسیون داخلی ، نما و فضاهای بیرونی ، اقدام به شروع اجرای پروژه بازسازی خود نکنید.

3- اخذ مجوزهای مربوط به بازسازی از شهرداری منطقه مربوطه.​​​​​​​
​​​​​​​
​​همانطور که قبلا اشاره شد بازسازی ها به دو دسته بازسازی کلی و بازسازی جزئی تقسیم بندی میشوند. در بازسازی های جزئی که مواردی مانند نقاشی ساختمان، ایزوگام پشت بام ، سرامیک کاری سرویس ها و مواردی از این قبیل که سیستم کلی ساختمان در آن تغییری پیدا نمیکنند نیازی به اخذ مجوز نیست اما در بازسازی های کلی که در آن تغییر دیوارها ، تغییرات در سیستم پله ، تاسیس آسانسور ، تغییرات در نمای بنا و مواردی از این قبیل را شامل میشوند حتما باید مجوز مربوط به شهرداری اخذ گردد. در صورت مشاهده و بازدید ماموران شهرداری در این نوع بازسازی و عدم وجود مجوز مربوط به بازسازی، علاوه بر توقف پروژه، کار مشمول جریمه خواهد شد. لذا بهتر است در بازسازی هایی از این قبیل قبل از شروع کار مجوزهای مربوط تهیه شود تا مشمول مشکلات و هزینه مازاد در پروژه نشوید.

4- عقد قرارداد با پیمانکار الزامیست.​​​​​​​
​​​​​​​
کاملا مشهود است که در روند اجرای پروژه بازسازی شما افراد مختلفی جهت پیش برد پروژه حضور دارند. این افراد یا از طریق پیمانکار کل وارد پروژه میشوند یا به صورت جداگانه بخشی از پروژه را در دست میگیرند. فرقی نیمکند که پیمانکار کل باشد یا پیمانکار جز، در هر صورت عقد قرارداد الزامیست! صرفا به این جهت که شما بدانید پروژه شما در چه بازه زمانی به پایان میرسد و احاطه کلی بر هزینه ها و زمان پرداخت ها داشته باشید. قرارداد صحیح و اصولی، برگ برنده شما در پروژه میباشد. میتوانید برای قراردادهای کلی به ویژه قرارداد با پیمانکار کل، قبل از عقد قرارداد ، یک نسخه از قرارداد را در اختیار وکیل قرار داده تا از جزییات آن بیشتر مطلع شوید.

5- بیمه بازسازی ساختمان.​​​​​​​
​​​​​​​
اگر بازسازی کلی دارید ، ​ریسک بسیار بالایی دارد که عملیات بازسازی را بدون بیمه آغاز کنید. حوادث ساختمانی همانند کلیه حادثه ها هیچگاه خبر نمیدهد. انسانهای زیادی در سوانح ساختمانی بوده اند که حتی جان خود را از دست داده اند. قبل از هر اقدام اجرایی در بازسازی ساختمان میتوانید با مراجعه به دفاتر بیمه و استفاده از بیمه های مدت دار بسته به میزان پروژه ( مثلا 4 ماهه ) و بیمه کردن تعدادی افراد بی نام ( مثلا 5 نفر ) با هزینه ناچیزی مشکلات درمانی احتمالی به وجود آمده در پروژه را از خود دور کنید. کارفرمایان زیادی بوده اند که به علت توجه نکردن مسئله بیمه ساختمان درگیر مشکلات قضایی و حاد شده اند.

6- شروع عملیات سفت کاری پروژه با نظارت مستقیم کارشناس مربوطه.​​​​​​​
​​​​​​​
پس از تایید نقشه ها و اخذ مجوزهای مربوطه ، اکنون زمان این رسیده که عملیات سفت کاری پروژه آغاز گردد. در بازسازی های کلی عملیات سفت کاری از قبیل تغییر و تقویت دیوارها ، تقویت سقف ، تغییر در دستگاه پله و مواردی که مربوط به سیستم سازه ای ساختمان میباشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.  کارشناس مرحله به مرحله مطابق طرح روند اجرای پروژه را با نظارت مستقیم پیش می برد و کاستی های احتمالی پروژه در اجرا را به استاد کاران گوش زد و از انجام کلیه موارد و زیر ساخت ها مطمئن میگردد. فرآیند اجرای بازسازی های کلی مسئله بسیار حساس و مهمی میباشد و اشتباهات احتمالی در روند اجرای پروژه میتواند علاوه بر هزینه مازاد خسارات جبران ناپذیری بر پروژه تحمیل کند. لذا با به کار گیری نیروی ناظر بر پروژه با اطمینان خاطر میتوانید روند اجرای پروژه بازسازی خود را پیش ببرید. پس از پایان عملیات سفت کاری بنا ، فاز تاسیسات خشک و تر اجرا شده و بنا آماده مرحله نازک کاری و تزیینات داخلی می شود.

7- شروع نازک کاری و اجرای دکوراسیون داخلی
​​​​​​​
به جرات می توان گفت جذاب ترین بخش یک بازسازی موفق ، به تزیینات داخلی و نحوه اجرای آن برمیگردد ، دقیقا همان چیزی که کارفرما برایش انتظار کشیده است. نحوه اجرای دکوراسیون داخلی همیشه برای کارفرمایان و مجریان طرح موضوع چالش بر انگیزی بوده است. چون دقیقا همان فضایی است که کاربران قرار است سال ها در آن زندگی کنند و بیشترین زمان خود را در آن مکان بگذرانند ، پس باید به بهترین شکل ممکن اجرا شود. در کارهای اجرایی دکوراسیون داخلی همیشه رقابت تنگاتنگی بین مجریان این حوزه بوده است و بعضا کارفرمایان در این حوزه سر در گم میشوند چون مجریان نرخ های متفاوتی را ارائه میدهند. برای اینکه این تردید از بین برود میتوانید قیمت ها را با نمونه کارها بسنجید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید که کدام مجری طرح شما را اجرا کند. 

​استدیو طراحی معماری ساوا

دپارتمان تخصصی طراحی ، بازسازی و نوسازی ساختمان در شیراز

​معالی آباد - مجتمع گاندی - پلاک 46